Paylas-TR


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18 Ocak 2009, 20:59   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Standart Orhan Pamuk geri döndü

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.Uzun bir aradan sonra sessizliğini en büyük Japon gazetesi için bozdu: Allah’a şükür, 10 yıldır darbe yok ancak ordunun her gün ‘Bunu, şunu yapmayın’ demesinden hoşlanmıyorum. Japonya’da 10 milyon satan Yomiuri Shimbun’a konuşan Pamuk, “Türkiye’nin laikleri liberal olmalı, ben liberal laikim” dedi. Pamuk ordudan güç alan laiklerin demokrasiye zarar verdiğini söyledi. Türkiye’de milliyetçiliğin yükseldiğine dikkat çeken Nobel ödüllü yazar “Sebebi yönetenlerin ‘AB’ye girince Türkiye’nin çıkarı zedelenir’ korkusu. Ordunun bir kısmı da AB görüşmelerinden rahatsız” dedi. ‘Lâiklerin devletteki temsilcileri İslami seçmenle çatışıyor, çatışma ülkeye zarar veriyor” diyen Pamuk, “Bundan her iki taraf da sorumlu, çatışma en çok alt sınıflar ve kadınlar zarar görüyor” diye konuştu


Türkiye’nin Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk, günlük tirajı yaklaşık 10 milyon olan Japonya’nın en büyük gazetesi Yomiuri Shimbun’e verdiği demeçte Türk Silahlı Kuvvetleri’ni eleştirdi. “On yılda bir askeri darbelerle karşılaşıyoruz. Allah’a şükür son 10 yılda böyle bir darbemiz olmadı. Ancak her gün, ordu bunu böyle yapmayın, bunu şöyle yapmayın diyor, ben bundan hoşlanmıyorum” diyen Pamuk, Türkiye’de derin bir sınıf ayrımının bulunduğunu ifade etti.
Orhan Pamuk, Shimbun gazetesinin Türkiye’nin önemli sorunlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Siyasal İslam’ın hızla yükseldiğini ifade ederken, bundan kaygılandığını anlatan Pamuk’un açıklamaları özetle şöyle:

Liberal bir lâikim
“Türkiye’de çoğunluğu oluşturan birçok kişi benim gibi, İslam ve laikliğin karışımına inanır. Şimdiye kadar Türkiye’de kamu yaşamı İslam kuralları tarafından belirlenmemişti, laikliğe göre belirleniyordu. Ben bir laikim, fakat liberal bir laikim. Halkın istekleriyle laikliğin enerjisi arasında bir uyum olmalı. Türkiye’nin laikleri aynı zamanda liberal de olmalı. Bizim güçlerini ordudan alan laiklerimiz var. Bu Türkiye’nin demokrasisine zarar veriyor. On yılda bir askeri darbelerle karşılaşıyoruz. Allah’a şükür son 10 yılda böyle bir darbemiz olmadı. Ancak her gün, ordu bunu böyle yapmayın, bunu şöyle yapmayın diyor, ben bundan hoşlanmıyorum. Ancak bu sizin İslamcı fundamentalist olduğunuz anlamına gelmez. Ben aynı zamanda siyasi İslam’ın yükselişinden de kaygı duyuyorum. Yani iki tarafça da sıkıştırılıyorum ancak herhangi bir tarafı tutma zorunda değilim.”

Büyük sınıf farkı var
Türkiye’nin sıkıntısı sosyal açıdan çok politik açıdandır. Biri sosyal sorun varsa bu zenginlik ve fakir sınıflar arasındaki ayrımdır. Siyasi olarak laiklerin ağırlıklı olarak devlet organlarında ve orduda bulunan temsilcileri İslami seçmenle çatışıyor. Ve bu çatışma ülkeye gerçekten zarar veriyor. Bundan her iki taraf da sorumludur. Ve çoğunlukla buna en alt sınıflar ve kadınlar katlanıyor. İslamcı erkek öğrenciler üniversitelere gidebiliyorlar ancak kadınlar başörtüsü takıyorlarsa bunu yapamıyor. İslamcı politikacılar parlamentoya giriyorlar ve haklardan yararlanıyorlar, ancak kadınlar başörtülüyse bunu da yapamıyor. Türkiye’nin temel sorunu, çok zengin, ulusal gelirin yüzde 50’sini alan önde gelen burjuvaziyle yoğun yoksulluk arasındaki büyük sınıf farkıdır.

Milliyetçilik yükseliyor
Türkiye’de milliyetçiliğin açık bir şekilde yükselişi var. Bunun birçok sebebi bulunuyor. Bunlardan biri yöneten sınıfların Türkiye’nin çıkarlarının AB’ye girişle birlikte zedeleneceği korkusu. Maalesef diğeri ise Türk ordusunun bir bölümünün AB görüşmelerinden rahatsızlık duyması... AB’yi bir kültürel model olarak görmüyorum. Türkiye’nin kendi geleneksel kültürüne güvenmesi, dayanması gerektiğine inanıyorum. İkinci olarak AB’ye katıldığınızda askeri olarak AB şemsiyesi altında olacağına inanıyorum. Askeri harcamalara daha fazla pay ayırmak zorunda olmayacaksınız. Aynı zamanda AB’ye girdiğinizde Kürt ayrılıkçılar da daha mutlu olacak. Görüşmeler daha hızlı ilerlemeli, ancak maalesef bu yönde gitmiyor.”
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Bookmarks

Tags
döndü, geri, orhan, pamuk
Seçenekler Arama
Stil