Konu: 59-Tekirdag
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Ekim 2008, 00:14   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Standart 59-Tekirdag

TEKİRDAĞ:
Marmara Bölgesi'nin Avrupa yakasında, doğuda İstanbul, güneyde Marmara Denizi ve Çanakkale, batıda Edirne , kuzeyde Kırklareli ve kuzeydoğuda Karadeniz ile çevrili il.

İSMİNİN KÖKENİ
Tekirdağ, Bizans döneminde Bisanthe ve sonraları Rodosto adıyla anılmıştır. Kenti ele geçiren Türkler, şehre önceleri Rodosçuk, 18. y.y.'dan itibaren de Tekfur Dağı demeye başlamışlardır. Tekfur ermeniceden alıntı bir sözcüktür. Osmanlı türkçesinde hıristiyan hükümdarlara verilen bir sandır. Aslı tagovar, anlamı ise taç taşıyandır. Cumhuriyetin ilanından sonra tekfur sözcüğü atılarak yerine sesçe benzeşen tekir getirilmiştir.

ÜÇ KEMALLER DİYARI TEKİRDAĞ
Tekirdağ ve topraklarını “Üç Kemaller Diyarı” olarak nitelemek yanlış olmaz. Atatürk’ün hürriyet aşkının ilk kıvılcımlarını aldığı vatan ve özgürlük şairi Namık Kemal Tekirdağ’lıdır. İkinci Kemal, Mustafa Kemal Atatürk’tür. Topraklarını önemli tarihsel olaylarla ilgili olarak beş kez şereflendirdiği Tekirdağ’da; 23 Ağustos 1928 tarihinde harf devrimi ile ilgili olarak Tekirdağ ve Tekirdağ’lılardan memnunluğunu şu içten sözlerle ifade ediyordu; “…az zaman sonra ve Türk harfleriyle, göz kamaştırıcı Türk manevi inkişafının vasıl olabileceği kudret ve itibarın beynelmilel seviyesini gözlerimi kapayarak şimdiden o kadar parlak görüyorum ki, bu manzara beni gayşediyor (Kendimden geçiriyor). Ben yalnız bu gün Tekirdağlılarda sezdiğim ruh ve hissihalete, yalnız buna dahi istinaden kat’i olarak beyan edebilirim ki, bütün Türk Milleti bu mesele de benim gördüğümü, benim hissettiğimi aynen görmekte ve hissetmektedir...”

“Üç Kemaller Diyarı Tekirdağ” derken, üçüncü Kemal, gene Balkanlar’da (Üsküp) doğmuş büyük şair Yahya Kemal Beyatlı’dır. Kendisi; Atatürk döneminde 1 Mart 1935’te V.Dönem ve 3 Nisan 1939’da VI.Dönem Tekirdağ Milletvekilliğini yapmış, Tekirdağ’a olan bağlılığını ve ilgisini şiirinde “Fetihler Ufku Tekirdağ” sözleriyle ifade etmiştir.

ULAŞIMI
Transit yolların geçtiği Tekirdağ, Trakya’da Karadeniz ve Marmara denizine kıyısı bulunan konumuyla özellikle İstanbul’da yaşayanların sayfiye kenti olma özelliğini koruyor. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan TEM ve D-100 yollarıyla demiryolunun ilsınırlarından geçmesi, ulaşımda kolaylık sağlıyor. Uluslararası statüye sahip Çorlu Havalimanı ile Martaş limanları ise kentte hava vedeniz ulaşımına verilen önemi gösteriyor.

TEKİRDAĞ TARİHİ
Rakoczi MüzesiTekirdağ'da insan yerleşimi ile ilgili en eski kalıntılara Karansıllı köyü dolaylarındaki Yatak, Kuştepe ve Malkara yakınlarındaki Balıtepe adlı buluntu yerlerinde rastlanmıştır. Bunlar Alt Paleolitik Çağ'a ait aletlerin bulunduğu açıkhava buluntu yerleridir. Tipolojik olarak bir milyon yıl ile 250 bin yıl önceleri arasına tarihlenebilirler. Tekirdağ'ın hemen doğusunda bulunan Menekşe Çatağı ise Kalkolitik Çağ'dan Helenistik Dönem'e kadar yerleşilmiş bir buluntu yeridir.

Tekirdağ'ın tarihi Trakya'daki diğer illere paralellik gösterir; ilk olarak Traklar tarafından iskan edilen bölge, Makedon, Pers, Roma ve Bizans egemenliğinin ardından 1361 senesinde Türklerin eline geçer. 1720-1735 yılları arasında Avusturya Macaristan İmparatorluğu'na karşı bağımsızlık mücadelesi veren asi Macar prensi Rakoczi'ye de evsahipliği yapmış olan Tekirdağ, Osmanlı döneminin sonlarında Edirne vilayetine bağlı bir sancak merkezi idi. 93 Harbi'nde (1878) Rus, Balkan Harbi'nde (1912) Bulgar ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra (1920-1922) Yunan işgali yaşayan il, Kurtuluş Savaşı ile gelen zaferin ardından 13 Kasım 1922 tarihinde kalıcı olarak Türk topraklarına katıldı.

TARİHİ YAPILAR
Tekirdağ merkezdeki en ihtişamlı tarihi yapı Osmanlılar zamanında Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından 1553 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan tarihi Rüstem Paşa Camii. Hasan Efendi Camii (1627), Yusuf Ağa Camii (1760), Sohteoğlu Camii(1777), Zahire Nazırı Ahmet Ağa Camii (1830) ve Orta Cami (1855) yapıldıkları günden bugüne dimdik ayakta duruyor. Merkeze bağlı İnecik Köyü’nde 1498 yılında yapılan ters “T” planlı Mirliva Hüseyin Paşa Camii ise köye renk katıyor. Hayrabolu İlçesi’ndeki Güzelce Hasan Bey Camii, Çorlu İlçesi’nde Acem Ali tarafından yapılan Süleymaniye Camii ile Saray İlçesi’nde 1539 yılında Ayaz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Ayaz Paşa Camii yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Öte yandan, Tekirdağ merkezdeki Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Namık Kemal Evi, Macar Milli Kahramanı Ferenc Rakoczi’nin son yıllarını geçirdiği ve müze haline getirilen Rakoczi Müzesi, Çanakkaleşehitleri abidesi ve 1906 yılında Tekirdağ Mutasarrıfı Adanalı Ömer Ali Bey tarafından yaptırılan Hürriyet Abidesi, şehrin ziyaret edilebilecek yerlerinden sadece birkaçı.

TEKİRDAĞ KIYILARI
Tekirdağ merkeze bağlı Kumbağ Beldesi denizi ve ormanıyla, Barbaros Beldesi ise uzun kumsalı ve yeşil bağlarıyla turistleri çekiyor. Şarköy İlçesi de mavi bayraklı kumsallarıyla yazın Tekirdağ’ın rağbet gören yerleri arasında yerini alıyor. İlçe, eşsiz doğası, zeytin bahçeleri, şarabı ve üzümüyle ziyaretçilerini ağırlıyor. HoşköyBeldesi’nde 1876 yılında yaptırılan “Hora Feneri”, 96 kristalden meydana gelen ve kendi ekseni etrafından 360 derece dönen yapısıyla bölgenin ikinci büyük feneri konumunda bulunuyor. Kınalı-İpsala uluslararası duble yolunun 2005 yılında tamamlanmasıyla Yunanistan ve Balkan ülkelerinden İstanbul’a gelecekler için transit konumda bulunacak Tekirdağ’ı turizm açısından daha hareketli günler bekliyor.

DOĞA SPORLARI
Tekirdağ Valiliği’nce başlatılan çalışmalarla doğa sporları merkezi haline getirilmeye çalışılan kentte, avcılık, atıcılık ve motokros gözde sporlar arasında yer alıyor. Kumbağ-Yeniköy-Uçmakdere-Gaziköy arasındaki orman yolu, düzenlemeler sonrasında yürüyüş alanı olarak kullanılmaya başlandı. Uçmakdere ve Yeniköy arası yamaç paraşütü için de ideal bir yer konumunda.

TURİSTİK TESİSLER
Tekirdağ genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli 30 tesis yeralıyor. Bakanlık ve mahalli idare izinli tesislerin toplam yatak kapasitesi ise 7 bin 840. Geçen yıl Tekirdağ genelindeki tesislerde 125 bin 778 yerli, 73 bin 224 de yabancı turistin konakladığı belirtiliyor. Verimli topraklara sahip Tekirdağ, özellikle ayçiçeği ve buğday üretimi açısından önemli bir merkez konumunda bulunuyor. Kentte üzüm, kiraz ve karpuz üretimi de önem taşıyor. Tekirdağ Köftesi ile peynir helvası da gelenlerin tatmak istediği lezzetler arasında yer alıyor.


Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 800x600 ve %3$sKB ) Buraya TıklayınResmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla