Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Ekim 2008, 23:38   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL

aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Date: 10 Eylül 2008
Standart Yüzyılların Geleneği: "ÇEYİZ"

Anadolu'da kız çocuğu evleneceği yaşa kadar çeyiz yapmak zorundadır. Konya'da ve ülkemizin birçok yerinde çeyiz hazırlığı 7 yaşından itibaren başlar. O yaşta başlayan telaş evlenme çağına kadar sürmektedir, buna rağmen yine de çeyiz kimi zaman yetişmemektedir. Bu eksikliği de gidermek için çeyizciler devreye girer, bu sayede yetişmeyen eksik kalan parçalar çeyizciden tamamlanır, birde çalışan ve okuyan kızlar için çeyiz dükkanları bulunmaz nimettir. Okul veya iş engeli olan kızlar evlenme zamanı geldiğinde hiç uğraşmadan doğruca çeyizciye gider bütün eksiklerini oradan tamamlarlar.
Konya'nın en eski çeyizcisi olan Mehmet Doğan bu mesleği babasından devam ettirmektedir, babası da dedesinden almıştır. İşin ilginç yanı ise bulunduğu dükkanın 63 yıllık olmasıdır. Mesleklerinin dededen toruna geçtiği gibi dükkan'da dede yadigarıdır. Mehmet usta gelinlik kızlar için şunları söylüyor;
“Çeyize eskiden çok önem verilirdi, çeyizi olmayan kızları gelin getirmek istenmezdi. Şimdi eski adetler kalmamış, çeyiz eksik olsada olmasada gençler evleniveriyorlar. Biz burada adetlerine bağlı olan kesime hitap ediyoruz belki de. Şimdiki kızlar daha da nazlı, istedikleri çoğu şey oluyor, bundan dolayı birçok kız hazır çeyiz alıyor, 'tembel kızlara çeyiz' demek doğru olur buna.
Burada sattığımız çeyizlikleri kendi işçilerimize yaptırıyoruz. Bunların içinde danteller, masa örtüleri, yatak örtüleri, peşkirler yani her çeşit ürün el emeği göz nurudur. Konya'da birçok çeyizci var, fakat el işçiliği yapan ve satan az sayıdadır. Artık her sektörde olduğu gibi bu işler de fabrikasyon üretime geçmiş durumda. Her ne kadar seri üretim de olsa el emeğinin yerini hiç biri tutmuyor. Ben bunu telli ve elektronik müzik aletlerine benzetiyorum. Mesela bir orgun çıkardığı ses tamamen standart, gerçeğinden uzak ve tırmalayıcıdır. Oysa ki bir ud veya kanunda sesler tamamen orijinal ve her namede bir başka çıkmaktadır.”

" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

_"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır