Konu: yörelerimiz
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Ekim 2008, 19:48   #1 (permalink)
Üye
 
OzGe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 19 Ağustos 2008
 Mesajlar: 1,439
Standart yörelerimiz

Zeybek

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Zeybek oyunlarımızın en zengin bölgelerinden biri olan Aydın oyunları, kahramanlık, yiğitlik ve kendine güveni sembolize eder. Aydın ili geleneksel halkoyunları yönünden diğer Ege illeri gibi "Zeybek Oyunları" bölgesinde yer alır. Zeybek oyunlarının çoğu erkeklerce oynanır. Çeşitli bölgelerde karma da oynanabilmektedir. Zeybek oyunlarında figür olarak kartalların konduktan sonraki ve kalkışları sırasındaki sekişleri simgelenmektedir. Zeybek oyunları çalgılara göre de değişmektedir. Ancak daha çok davul-zurna, saz-bağlama eşliğinde oynanır.

Kırklareli

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Kırklareli yöresi halk oyunları; Balkanlar'dan gelip yöreye yerleşen göçmenlerin beraberinde getirdikleri değerler ile geldiklerinde karşılaştıkları kültürün (oynadıkları oyunların) karışımıyla ortaya çıkan sentezin ürünü olduğu söylenebilir. Bu durum da yurt genelinde Kırklareli halk oyunlarının beğeni ile izlenmesine ve diğer yörelerde de öğrenilmek, oynanmak istenmesine neden olmaktadır. Kırklareli yöresi halk oyunları; bayramlarda, evlenme düğünlerinde, asker düğünlerinde, özel günlerde ve her türlü törende oynanır. Günümüzde yöreye ait halk oyunları köylerde davul-zurna İle yapılan düğünlerde oynanmakta iken, şehir ve kasabalarda org ile yapılan düğünlerde pek oynanamamaktadır

Kafkas

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Oyunlar, solo, düet,trio, guartet ve grup oyunları olarak da sınıflandırılabilir. Oyunlarda erkekler, bayanların biraz gerisinde, kolları yana açık biçimde dururlar. Erkeklerin bu duruşu, kanatlarını açmış kartalı temsil eder. Bayanlar da kostümleri ve hareketlerinin zarafetiyle sülünü temsil ederler. Yörede bu duruş şekli kartalın sülünü kovalayışı olarak yorumlanır. Bay ve bayanlar oyunlarda birbirlerine çok yakın olarak dans ettikleri halde birbirlerine temas etmezler. Bu durum büyük bir ustalık olarak kabul edilir. Erkeğin elbisesinin kazara bayana değmesi halinde, eski adetlere göre, erkeğin belindeki kama ile kostümün değen kısmını kestiği söylenir.

Artvin

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Deli horonun üç dakika oynandığı yerde yedi yıl ot bitmez." deyimi, Artvin oyunlarının, hareketliliğini, insan vücudunun uyumlu bir şekilde ne kadar hareketli olabileceğini ve hayranlıkla izlenebileceğini ortaya koymaktadır. Artvin yöresi halkoyunları, bölgenin doğal yapısına, iklimine, yaşam anlayışına ve geçim koşullarına uygun biçimde gelişen ve ilginç özelliklere sahip olarak halk oyunlarımızın önemli bir halkasını oluşturmaktadırResmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Güneydoğu Anadolu bölgemizde çok geniş bir araziye sahip ve çok geniş bir kültürü bulunan bir ilimizdir. Yörede halk oyunları sevda, mutluluk, hüzün, kavga, hayvan taklidi ve kahramanlığı anlatmaktadır. Oyunlar halay türü içerisindedir. Oyunlarda işler adım sağa doğrudur. Gaziantep ili sınırları içerisinde Türkmen oymaklarından Barak aşiretlerde yasamaktadır. Bunların da kendilerine özgü halk oyunları vardır. Bu oyunlara merkezde olduğu gibi davul, zurna eslik eder. Ayrıca Barak müziklerinde, kartal kanadından yapılan ve Zamdır adı verilen bir halk çalgısı da eslik etmektedir.
sana deli gibi asikken tükettigin bu kalbe yan seni cok sevmistim inan sana gözü gibi bakarken kaybettigin askina yan seni canim bilmistim inan
OzGe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla